Po co nam sztuka?

7 przyczyn, dlaczego sztuka jest tak ważna!

Po co nam sztuka?

Mało kto zdaje sobie sobie sprawę, że czas spędzony ze sztuką, to nie tylko przyjemność otaczania się pięknem i czas na refleksje. Poszerzanie wiedzy z zakresu historii sztuki daje nam szeroką perspektywę poznania człowieka i jego kultury na przestrzeni lat, na wszystkich kontynentach…

Ze względu na fakt, że jestem wieloletnim praktykiem, szczególnie upodobałam sobie te strefy sztuki, w których człowiek uczestniczy aktywnie. Jak wiele korzyści dla naszego umysłu, ciała i samopoczucia ma sztuka, wiedzą tnajlepiej Ci, którzy obcują z nią na codzień.
Niezależnie od naszych umiejętności artystycznych, wszyscy możemy z niej czerpać.
Zarówno z jej oglądania jak i czynnego udziału, tworzenia!


Zatem dlaczego warto rozwijać swoje talenty plastyczne?
Po co nam sztuka?
Oto 7 powodów!
  • 1.Pierwszy, jest odpowiedzią na jeden z największych problemów, jakim jest wszechobecny stres.
    Praca artystyczna wymaga skupienia i zaangażowania, co może być doskonałym sposobem na odprężenie i redukcję stresu. Malowanie czy rysowanie pozwala nam oderwać się od codziennych trosk, skupić się na chwili obecnej i zatracić się w twórczym procesie. To także świetny sposób na relaksację i ukojenie umysłu.
  • 2.Poprawa koncentracji:
    Tworzenie sztuki w wielu sytuacjach wymaga też precyzji, dokładności i skupienia. Przy dłuższej praktyce rozwijamy nasze zdolności koncentracji, co może znacznie wpłynąć na nasze codzienne życie. Skupienie umysłu na jednym zadaniu pomaga nam również w blokowaniu negatywnych myśli i procowaniu o przyszłości.
  • 3. Rozwijanie kreatywności:
    Twórcze działanie jest niezwykle ważne dla naszego umysłu. Wzmacnia ono naszą zdolność do myślenia poza schematami, znajdowania nowych rozwiązań oraz rozwijania innowacyjności. Poprzez rozwijanie talentów plastycznych, uczymy się patrzeć na świat w inny sposób i wykorzystywać naszą kreatywność na różne sposoby.
  • 4. Rozwijanie umiejętności problem-solvingowych: Twórcze działanie wiąże się często z rozwiązywaniem różnych problemów związanych z tematem, kompozycją, techniką czy doborem kolorów. To doskonałe ćwiczenie dla naszego umysłu, które rozwija nasze umiejętności rozwiązywania problemów i uczy nas elastycznego myślenia.
    Pierwsze cztery powody, są niezwykle ważne w życiu codziennym ale także zawodowym!
    Może w takim razie warto sztukę wprowadzić do firmowych biur?
    W efekcie szkolenia ze sztuką w tle, pracownicy byliby nie tylko bardziej twórczy i skoncentrowani, ale też bardziej zaradni i mniej spięci.

 

Na zdjęciu jest fragment kolorowanki antystresowej i kolorująca ręka. Po co nam sztuka

Na ilustracji fragment: Kolorowanka antystresow0-kreatywna Mai Wolf. Znajdziesz w galerii Maya.

  • 5. Wyrażanie siebie: Malarstwo, rysunek czy tworzenie rzeźb, to też sposób na wyrażanie swoich emocji i myśli. Poprzez sztukę możemy oddać to, co czujemy, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć słów, by to opisać. Jest to rodzaj terapii, który pozwala nam lepiej poznać samych siebie i zrozumieć własne emocje.
  • 6. Satysfakcja i poczucie spełnienia: Tworzenie czegoś własnego, siłą własnych rąk, może być niezwykle satysfakcjonujące i daje nam poczucie spełnienia. Niezależnie od tego, czy nasze dzieło zostanie docenione czy nie, sama praca nad nim daje nam ogromną satysfakcję i radość.
    Rozwijanie talentów plastycznych ma wiele korzyści zarówno dla naszej psychiki, jak i dla naszego ciała. Niezależnie od naszych umiejętności artystycznych, warto poświęcić czas na to piękne hobby.
  • 7. Wzmacnianie poczucia własnej wartości i  budowanie wiary we własne możliwości. Ważne w życiu każdego z nas, zwłaszcza w sytuacjach, które mogą wpływać na jej obniżenie. Na przykład kiedy różne osoby i wydarzenia wpływają na nas negatywnie. Albo wówczas gdy przeżyte doświadczenia odbierają wiarę we własnej siły. Gdy zakorzenia się w nas przekonanie, że nie mamy wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.
    W związku z tym, czy nie jest to czas, na uświadomienie sobie własnej sprawczości i dalszych możliwości jakie daje życie?Niewątpliwie, to tedy jest miejsce na sztukę.Podsumowując, z całą pewnością terapeutyczne zastosowania sztuki będą się rozwijać.
    Już teraz doskonale sprawdza się w psychoterapii, terapii zajęciowej w ośrodkach, szpitalach a także w resocjalizacji. To dowodzi, że powinny być też stosowane na codzień w domach, szkołach, pracy…
Trzy pozostałe powody mają ogromne znaczenia dla naszego wewnętrznego “ja”, bo pozwalają być sobą bez stresu, uczą wyrażać emocje, dają poczucie sprawczości, spełnienia i budują wiarę we własne siły.

Kończąc chciałabym powiedzieć, że to jacy jesteśmy, wynika z tego, jak się czujemy i co o sobie myślimy.
Bądźmy i czujmy się piękni i twórczy!

No i  po co nam sztuka?

A teraz dość krzywienia się ! Do dzieła!
Trzymam za Ciebie kciuki 🙂

Maja

Zobacz także:
 10 prostych rad dla początkujących artystów.
3 przykłady na różnorodność talentu artystycznego.
 Czym jest TALENT i jak go rozwijać?