10 prostych rad dla początkujących artystów

Dla tych którzy już tworzą i dla tych, którzy dopiero zaczynają 🙂

Tym razem z moja skrzywiona osoba ma dla Was zupełnie PROSTE rady, które mam nadzieję pomogą Wam w nauce rysunku i malarstwa.

Maluję prawie całe życie. Od ponad 20 lat żyję z własnej twórczości, od 2009 roku prowadzę własną galerię sztuki i udzielam lekcji rysunku i malarstwa (więcej o mnie znajdziesz TU). Zdobyłam też praktykę w zakresie arteterapii, stąd moja wiedza w tym zakresie jest bardzo szeroka.

Powiem Wam jedno!
Sztuka może być wspaniałą przygodą! Malowanie, czy rysowanie może być wymarzoną formą relaksu dla każdego. Może też być fantastyczną formą spędzania czasu z przyjaciółmi czy z rodziną! Może stanowić też element terapeutyczny pozwalający zrozumieć siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości.

Może być traktowana jako hobby w czasie wolnym i może być pracą w przypadku zawodowych artystów, którzy utrzymują się z własnej twórczości.

Nie trzeba być artystą aby tworzyć. Nie trzeba “umieć malować” aby malować i dobrze się przy tym bawić. Jeśli jednak planujecie artystyczną karierę warto połączyć dobrą zabawę z nauką!

Nie będę owijać w bawełnę: początki nigdy nie są łatwe w żadnej dziedzinie.

Pierwszym krokiem jest po postu, złapanie za ołówek i spróbowanie!

Oto 10 rad pomocnych w nauce:

  1.  Podstawy podstawy podstawy!
    Niezależnie od tego, jaką technikę wybierzesz, zawsze warto rozpocząć od nauki podstawowych umiejętności, takich jak kreślenie linii,  wykorzystanie kształtów podstawowych, “łapanie” proporcji  i światła, miesznie barw…
    To solidny fundament, na którym będziesz rozwijać swoje umiejętności a w dalszej perspektywie swój styl.
  2. Obserwacja:
    Niezależnie od tego, czy rysujesz martwą naturę czy portret, ważne jest, aby dobrze obserwować otaczający Cię świat. Zobaczysz więcej detali i odkryjesz różne tekstury, kolory i kształty. Poczujesz zapachy, nastrój, dostrzeżesz zmieniające się światło i barwę, rozwiniesz wyobraźnię i umiejętność koncentracji. Obserwacja pozwala odkrywać świat na nowo i wycisza. Pozwala skupić się na tym co tu i teraz.
  3. Systematyczność:
    Jak w każdej dziedzinie, krzywa sukcesu może  wznosić się tylko dzięki regularnym ćwiczeniom. Przeznacz codziennie trochę czasu na rysowanie czy malowanie. Nawet krótkie, 10 minutowe sesje treningowe mogą przynieść duże rezultaty. Jeśli wolisz, może też wyznaczyć dłuższe sesje 2-3 razy w tygodniu. Ważne jest to, aby naukę kontynuować regularnie.Ja korzystam z kalendarza i swoje plany rysunkowo-malarskie zawsze zapisuję. Oczywiście nie zawsze udaje mi się je zrealizować na 100%, ale nawet jeśli połowa z nich się uda, to jest to sukces, którego sobie gratuluję! 🙂
  4. Cierpliwość:
    nauka to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie oczekuj, że staniesz się mistrzem z dnia na dzień. Każdy popełnia błędy. Ważne jest to, aby je korygować. Lepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego warto słuchać, co mają w tym zakresie do powiedzenia doświadczeni artyści, sięgać po książki i kursy. Z nich dowiesz się czego unikać, a na co zwracać uwagę.
  5. Eksperymentowanie:
    Wypróbuj różne narzędzia, materiały i sposoby rysowania i malowania. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i pozwól swojej kreatywności swobodnie płynąć. Z jednej strony będzie to dla Ciebie ciekawa zabawa, z drugiej strony dzięki temu odkryjesz swoje mocna i słabe strony. Z doświadczenie wiem, że predyspozycje artystyczne bywają różne. Jedni mają dobrą kreskę, inni świetną intuicję kompozycji, kolejni wyczucie koloru. Są osoby niezwykle kreatywne i są takie, które wolą odtwarzać naturę. Są osoby spontanicznie, którym radość daje szybkie stworzenie kreatywnego rozwiązania a są osoby, które długo będą dopracowywać soje pomysły.
  6.  Skup się na sobie!
    Nie porównuj się do innych! Warto patrzeć jak pracują inni, ale nie warto się porównywać. Każdy ma inne tempo rozwoju i inne predyspozycje. Również cel jaki chce osiągnąć inny twórca w pracy może być inny niż Twój!  Przykładowo ktoś może skupić się bardziej na emocjach w swojej pracy a ktoś inny na realistycznym odzwierciedlani rzeczywistości.
    Skup się na własnym postępie i ciesz się swoim własnym twórczym procesem i rozwojem. Ty jesteś najważniejszy! Dobrym sposobem oceny własnego postępu jest chronologiczne układanie prac i obserwowanie jak się zmieniają w miarę rozwoju.  Zapewniam Cię, że będziesz pozytywnie zaskoczony!  To jedyne porównywanie jakie Ci polecam ! :)Gdy prowadziłam zajęcia z rysunku, z lekcji na lekcję było widać niezwykły rozwój umiejętności, zwłaszcza na początku nauki. Porównanie obecnych prac z pracami sprzed kilku tygodni zawsze dawało niesamowitego kopa i mobilizowało do dalszej pracy!
    Zobacz jak różne mogą być podejścia do sztuki różnych artystów w Galerii Maya!
  7.  Zdobywaj wiedzę o sztuce:
    Przeczytaj parę książek lub obejrzyj filmy o sztuce, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat historii i technik malarskich. W miarę możliwości odwiedzaj wystawy i oglądaj prace dobrych artystów. Im więcej oglądasz, starasz się zrozumieć i ustosunkować do różnego rodzaju sztuki, tym bardziej wykształci się Twój gust artystyczny, a następnie styl.
  8. Szukaj porad:
    Nie bój się konstruktywnej krytyki.
    Nie polecam Ci zamieszczania pierwszych prac w mediach społecznościowych. Po pierwsze Twoje prace będą pojawiały się obok prac zawodowych artystów, co już na pierwszy rzut oka stawia twoje prace w gorszej sytuacji, po drugie komentarz zamieścić tam może każdy. “Każdy” nie ma kompetencji w zakresie sztuki i “każdy”nie jest pedagogiem, który będzie umiał pokazać Ci właściwa drogę we właściwy sposób. Dlatego warto, aby korekty robili kompetentni nauczyciele.
    Oni z łatwością wychwycą błędy i niedociągnięcia, których Ty nie dostrzegasz. Będą potrafili w odpowiedni sposób wskazać Ci jak można je poprawić i co ulepszyć. Często też wyjaśnią Ci skąd te błędy poznawcze się biorą, bo błędy w rysunkach u osób początkujących zwykle się powtarzają. Zamiast martwić się błędami, warto je szybko skorygować, aby uniknąć kolejnym razem.
  9. Eksploruj różne tematy:
    Choć jestem zwolenniczką zaczynania od rzeczy najprostszych, to w dalszym etapie rozwoju warto próbować różnych tematów (pejzaże, portrety czy abstrakcja). To pomoże Ci odkryć, co Cię się najbardziej podoba, co najbardziej inspiruje, co  stanowi wyzwanie i marzenie. Ale na samym początku wybieraj proste tematy i łatwe kompozycje!
    Jeśli zadanie okaże się zbyt trudne, możesz się poczuć pokonany i łatwo zniechęcić. Wybieraj więc takie tematy, które będą wyzwaniem, ale na miarę Twoich możliwości.
    Warto zaczynać pod okiem doświadczonego nauczyciela, który będzie umiał dobrać wyzwanie do Twoich możliwości.
  10. Radość tworzenia!
    Na każdym etapie pamiętaj, że sztuka powinna być dla Ciebie przyjemnością.
    Tylko wtedy będziesz chciał jej poświęcać czas, gdy będzie dawał Ci wiele przyjemności.
    Zadbaj więc o to, aby czas spędzony ze sztuką przynosił Ci pozytywne emocje.
    Jeśli masz zły dzień, niech sztuka poprawi Ci humor. Jeśli jesteś zmęczony, niech zrelaksuje, wyciszy, uśpi. Możesz tyko oglądać obrazy, możesz o nich poczytać i możesz tworzyć! Wyraź siebie za pomocą środków artystycznych lub po prostu się nimi otaczaj.
Baw się technikami, narzędziami, mediami,  ciesz się procesem tworzenia i spotkaniami w świecie wyobraźni i emocji jakie oferuje sztuka.
A teraz dość krzywienia się ! Do ołówków!
Trzymam za Ciebie kciuki 🙂

Zapisz się do Newslettera, aby poszerzyć swoją wiedzę i poznawać fascynujący świat sztuki z wielu perspektyw.
Wkrótce:

➡  Jak budować swoją artystyczną karierę. Jak artysta powinien kształtować życie swoich obrazów?
➡  Jak się sprzedają obrazy?
➡  O inwestowaniu w sztukę z krzywej perspektywy. Czego nie widać i o czym się nie pisze.

 

Zobacz także:

:arrow: Od inspiracji do galerii sztuki, czyli krzywe obrazy od kuchni.
➡  7 sposobów na wyrwanie się z impasu twórczego.
 3 szybkie triki na rysowanie pejzażu. Jak stworzyć pejzaż za pomocą światła i perspektywy powietrznej? 
➡  Dlaczego Wydawanie Inkografii jest ważne dla Rozwoju Kariery Artystycznej?

 

  • Polski
  • English