Jak zrozumieć przekaz artysty?

Obrazy Włodzimierza Kuklińskiego i ich symbolika. Wystawa w galerii Maya.

 

Włodzimierz Kukliński

Malarz, ilustrator książek i miniaturzysta. Nie chce być utożsamiany z żadnym konkretnym kierunkiem artystycznym, nie uczestniczy też aktywnie w rynku sztuki. Rzadko eksponuje swoje prace na wystawach, nie prowadzi rozwojowej polityki cenowej. Jest wycofany jeśli chodzi o życie artystyczne.
Jednak tworzy nieprzerwanie od wielu lat, a jego oryginalne prace można nabyć w bardzo przystępnych cenach

Dziewczyna w czerwonej sukience, podartych pończochach patrzy z niepokojem w bok

“Niepokój” Włodziemirz Kukliński

Na zdjęciu jest obraz Włodziemierza Kuklińskiego z postacią w surrealistycznym, górskim pejzażu.

“Koncert na konia czerwca” Włodziemirz Kukliński

Obraz Włodzimierza Kuklinskiego przedstawia kobietę bokiem, stojącą na ulicy/ Jest noc, miasto, światła samochodów. kobieta ma ubraną niebieską kurtkę i pali papierosa.

“Papieros przed snem” Włodzimierz Kukliński

Azyl w świecie malowanych kobiet

Stworzył sobie swój azyl w świecie malowanych kobiet… Tak, właśnie taki realistyczno-symboliczno-secesyjno-fantastyczny pokój, w którym zamknął emocje i przemyślenia. Jego obrazy są jak zagadki, złożone z kilku warstw wizualno-znaczeniowych, które wzajemnie się przenikają. Ich treść jest ukryta głęboko wewnątrz.

Paleta symboli

Znaczenie tych obrazów kształtuje się poprzez elementy różnych rzeczywistości. Paleta symboli (owady, liście, fortepiany itp.) ma zawsze swoje uzasadnienie. W Jego kompozycjach są tylko starannie dobrane elementy. Tylko to, co niesie ze sobą znaczenie i nadaje pracy sens. 

Emocje i stany ducha

Poszczególne gesty, ruch, drżenie, spojrzenie i ujęcie są starannie zaplanowane i przemyślane, często nawet przerysowany aby przedstawić stan psychiczny, stan umysłu modelki – która symbolizuje każdego człowieka. Jest to próba dotarcia do głębi ludzkiego wnętrza i zrozumienia go.

Znaczenie symboli

Najlepiej znaczenie symboli wyjaśnić u źródła, dlatego w tej kwestii oddaję głos aryście.

“Część symboli wynika jakby z samej kompozycji i wymyśla się sama w trakcie powstawania obrazu, część podkreśla aspekt przemijania, czy nostalgii, jeśli o tym jest akurat konkretny obraz. Stąd więc więdnące liście, robale i inne stwory.

Papierosy rzeczywiście dość często pojawiają się na moich obrazach. Ale nie jest to oczywiście zachęta, czy propagowanie tego nałogu.

“Moje” kobiety palą w chwili zadumy i refleksji. Papieros jakby dopowiada, że znajdują się teraz w chwili jakiegoś zawieszenia. Po stracie czegoś/kogoś lub tuż przed podjęciem ważnej decyzji. Do tego już czysto plastyczny efekt dymu i podświetlenia twarzy przez ognik papierosa zawsze jest dla mnie malarsko atrakcyjny.

Fortepiany…. bez muzyki nie sposób żyć i malować. Staram się też, żeby muzyka była obecna również w moich obrazach… rockman z gitarą potrząsający grzywą byłby słabym odniesieniem do klimatów muzycznych, które staram się zasugerować. Choć sam uwielbiam rocka. Niemniej fortepian sam w sobie nadaje elegancję, klimat i tajemniczość o jaką mi chodzi.”

Włodzimierz Kukliński

Wspólnie z artystą zapraszam Was  do oglądania prac Włodzimierza Kuklińskiego przez cały lipiec 2023 w toruńskiej  galerii przy ul. Ducha Świętego 19.


Obserwuj po więcej, aby poszerzyć swoją wiedzę i poznawać fascynujący świat sztuki: Newsletter
Zobacz także:

💡 Surrealizm w grafice – dwa spojrzenia: Stasys i Stryjec
💡 Jak inwestować w sztukę, nie wydając fortuny? – dowiesz się w kolejnym wpisie na moim blogu.
💡 Dlaczego warto kupować grafiki i które mają największą wartość? 
💡 7 sposobów na wyrwanie się z impasu twórczego.
💡Dlaczego Wydawanie Inkografii jest ważne dla Rozwoju Kariery Artystycznej?