Dlaczego warto kupować grafiki i które mają największą wartość?

Czy warto inwestować w grafiki i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Grafika w pojęciu rysunek, czy też grafika warsztatowa (linoryt, akwaforta, akwatinta), to doskonały środek wyrazu, w którym wyraziście widać rękę i umysł artysty. Umysł dlatego, że często zawiera lapidarnie przedstawioną myśl, pojęcie, przekaz, natomiast rękę dlatego, że ta myśl w bardzo bezpośredni sposób przekłada się na spontaniczny szkic ręką artysty w jego  niepowtarzalnym, charakterystycznym stylu.
Taki rysunek może być niezwykle prosty, minimalistyczny, ale może też przybrać formę rozbudowanego wielopłaszczyznowego obrazu z wieloma detalami.

Dlaczego warto kupować grafiki?

  • Zakup grafik daje możliwość rozwijania kolekcji sztuki, której tematyka odpowiada naszym zainteresowaniom i preferencjom. Grafiki mogą przedstawiać różnorodne motywy i tematy, od krajobrazów i pejzaży, po abstrakcyjne kompozycje czy portrety. Istnieje ogromny wybór stylów i technik, które pozwalają nam znaleźć idealne dzieło dla naszej kolekcji.
  • Zwykle przybiera małe formaty, z perspektywy kolekcjonera łatwe do transportu i nie potrzebujące wiele miejsce na przechowywanie. Z tego samego powodu daje pole do popisu kolekcjonerom z mniejszą przestrzenią do ekspozycji prac oraz idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju eleganckie podarunki okolicznościowe.
  • Zakup grafik może być znacznie bardziej przystępny cenowo niż inwestowanie w oryginalne obrazy. Stworzenie małej grafiki może zająć więcej czasu niż namalowanie dużego obrazu olejnego (wszystko zależy od techniki, stylu i artysty) jednak w umysłach odbiorców to właśnie malarstwo jest najwyższą formą wyrażania się poprzez obraz. Wynika to z prostego zachwytu dużym formatem, barwą, czy fakturą w obrazie oraz jego wrażeniowością. Podczas gdy grafika, a zwłaszcza szkic jest kojarzony z nieprofesjonalnym podejściem (szkice mogą robić już dzieci, szkic nie wymaga profesjonalnych materiałow i mediów ani wiedzy z zakresu ich obsługi, bo przecież do szkicu wystarczy kartka i ołówek). Kluczem jest tu zrozumienie, że celem dzieła sztuki jest oryginalne wyrażenie się artysty za pomocą wybranych środków i stworzenie oryginalnego, zapadającego w myśl przekazu.Takie podejście odbiorców konsekwentnie wpływa na znacznie niższą cenę grafiki.
  • Po czwarte, grafiki są bardzo wszechstronne pod względem prezentacji. Mogą być oprawiane w eleganckie ramy i powieszane na ścianie jako punkt dekoracji wnętrz. Można również umieścić je w albumie, który można pokazywać gościom lub trzymać w tzw. “szufladzie” kolekcjonera.

Zakup grafik w galerii to nie tylko nabycie samych prac sztuki, ale także wsparcie artystów i galerii sztuki. Kiedy kupujemy grafiki, wspieramy ich twórczość i umożliwiamy im kontynuowanie swojej pasji. Dodatkowo, galerie sztuki oferują zazwyczaj szeroki wybór, profesjonalne doradztwo i ekspertyzę, co pomaga nam dokonać świadomego wyboru i znalezienia grafik, które będą nam najbardziej odpowiadać.


Które grafiki mają największą wartość?

Zawsze większą wartość mają prace uznanych artystów, niż tych dopiero zaczynających przygodę ze sztuką oraz te prace, które są unikalne. Na czoło wysuwają się rysunki, szkice, odbitki w pojedynczych egzemplarzach,  następnie edycje autorskie, w grafice warsztatowej najniższe numery egzemplarzy, a w grafice cyfrowej zwykle pierwszy i ostatni numer, oraz te printy, w które artysta ingeruje (przemalowuje, dodaje elementy) .  Za nimi są prace w małych nakładach, a dopiero na końcu te odbijane, czy drukowane w dużych nakładach (uwzględniając również Inkografie).


Kupowanie grafik to nie tylko inwestycja w piękno i unikalność, ale także sposób na cieszenie się sztuką każdego dnia. To możliwość odkrywania nowych talentów i kolekcjonowania dzieł, które mają wartość emocjonalną i artystyczną.

Zapisz się do mojego Newslettera i obserwuj po więcej. Znajdziesz tu więcej porad dotyczących rynku, galerii, sztuki i współczesnych artystów.

Zobacz także:

💡  Dlaczego wydawanie inkografii jest ważne dla rozwoju kariery artystycznej ?
💡  Jak inwestować w sztukę, nie wydając fortuny? – dowiesz się w kolejnym wpisie na moim blogu.
💡 Surrealizm w grafice – dwa spojrzenia: Stasys i Stryjec
💡 Jaką rolę w Pejzażu odgrywa Światło i Perspektywa Powietrzna? Moi Mistrzowie.

💡 Od inspiracji do galerii sztuki, czyli krzywe obrazy od kuchni. 

 

  • Polski
  • English